Statek Cidlina hospodaří na již předky obdělávané půdě a sadu ve vesnici na okraji Českého ráje, kousek od města Jičín.

Pečuje o nově založené sady i o ovocné aleje podél cest, obnovuje úrodnou půdu, na které pěstuje zeleninu i květiny. Chová včely a sdílí s nimi jejich tvorbu medu, včelího vosku a propolisu. Inspirací pro statek jsou agrolesnické a permakulturní systémy hospodaření, které k sobě ladí zdravou přírodu a smysluplnou produkci potravin a pochutin.

Záměrem statku je péče o krajinu, ve které se hospodaří, podpora místního podnikání a místních lidí. Zachování života na venkově a zdravé půdy, které je toho všeho základem.

Věnuje se šíření těchto myšlenek, vzdělávání a přenosu zkušeností, spolupráci s hospodáři a místní samosprávou.
Statek má zájem být místem setkávání, práce, proměny a zvelebení kraje. Zároveň i místem pro odpočinek a znovunalezení a nabytí sil a rovnováhy.

MOŠTÁRNA & SUŠÁRNA:
Moštárna a sušárna v moderní podobě, která ctí tradiční postupy a kvalitu zpracovaného ovoce. Lisujeme na horizontálním lisu, pasterizujeme a plníme do lahví i bag-in-boxu. Sušíme na sítech ve skříňové sušárně i s možností využití nižších teplot pro zachování enzymů (raw).

BIO PRODUKTY:
Ovoce, zelenina, květiny, mošty, med a jiné vlastní produkty vznikají přímo na statku a vytváří tak vlastní řadu a „tvář“ farmy.

Ve spolupráci s dalšími ekologickými hospodáři v okolí nabízíme jejich produkty a čerstvé dodávky. Najdete mezi nimi i výrobce masných i mléčných produktů i surovin pro pečení.

CHOV VČEL:
Darované včelstvo bylo první předzvěstí sadu a statku vůbec. První desítka včelstev dobře prospívá a dělí se s námi o jimi nasbíraný a vyrobený med, pyl, propolis i vosk.

OVOCNÝ SAD A ZELENINA:
Obnovený, nově vysazený ovocný sad, navazuje po 40 letech na tradici pěstování ovoce v místě. Vhodně kombinuje vysokokmenné stromy a nižší tvary starých i dnešních odrůd. Jak v sadu, tak v zeleninové a květinové zahradě využíváme permakulturní a biodynamické postupy.